Klasické holení

Druhy holení

Při potřebě oholit se máme několik možností, jak na to. První výběr, který nás v takovém případě čeká, je zvolit si, zda se oholíme na sucho nebo na mokro.

Suché holení

Suché holení je holení bez použití vody za využití elektrického holícího strojku. Jeho výhoda přichází u citlivé pokožky, neboť strojek neodstraňuje vrchní vrstvu kůže, nicméně zvyšuje riziko zarudnutí a podráždění. Holící strojky rozlišujeme na planžetové (např. Braun) a frézkové (např. Phillips). U planžetových strojků oscilují břity pod planžetou z kovu. Planžet může mít strojek několik. Frézkové stroje mají nejčastěji tři holící hlavy kruhového tvaru, každá hlava je obvykle samostatně pohyblivá. Planžetové strojky mají být lepší pro pravidelně se holící v častých intervalech nebo mají měkčí vousy, frézkové pro ty, kteří se holí méně často nebo mají tvrdší vousy.

Je v dlouhodobém hledisku dražší než ostatní způsoby holení. Také vyžaduje výměnu břitového bloku po několika měsících (např. 18) a pokročilejší stroje i náplně pro čistící stanice, ve kterých se strojky sami čistí.

El. strojek Braun Series 5

Elektrický planžetový strojek Braun Series 5.

Břitový blok pro strojek Braun Series 5

Náhradní břitový blok pro strojek Braun Series 5.

Mokré holení

Mokré holení využívá vodu, mýdlo nebo krém pro vytvoření pěny nebo přímo pěnu. Holit se lze vybranými druhy elektrických strojků, moderními holícími strojky (např. Gillette Fusion Proglide), klasickými holícími strojky na žiletky nebo břitvami.

Vyžaduje buď pěnu nebo gel, případně mýdlo nebo krém a štětku na vytvoření pěny. Voda po holení a balzám po holení jsou další nezbytné pomůcky pro bezpečné oholení bez následků.

Podle použití holícího nástroje lze rozdělit mokré holení na:

  • moderní holení,
  • klasické holení,
  • tradiční holení.

Moderní holení

Vybrané elektrické strojky lze používat jak na sucho, tak s použitím pěny pro menší podráždění.

Hlavním proudem, patřícím do moderního holení patří hlavicová holítka. Vyrábí je spousta značek, nejdostupnějšími a nejprodávanějšími jsou řady Gillette Mach 3, Gillette Fusion 5 a Wilkinson Sword Hydro 5. Existují i mnohé jiné značky, všechny se ale předbíhají v počtu břitů v hlavici. Nejprve byly 2, následně 3 (Gillette Mach 3, Wilkinson Sword Hydro 3 a Xtreme 3), následně 4 (Wilkinson Sword Quattro), nyní má většina hlavic 5 břitů (Gillette Fusion 5, Wilkinson Sword Hydro 5). Někteří nabízejí i 7 (Dorco Pace 7).

Pro takovéto holení platí zpravidla několik vlastností. Holítko na výměnné hlavice je umělohmotné a vydrží tak 30 měsíců, než se vrchní vrstva um. hmoty či gumy poškodí. Výměnné hlavice jsou jednoznačně to nejdražší na celém systému, které celé holení posouvají do jiných ekonomických sfér. Pomocí tohoto systému se v základu oholí každý zpravidla bez pořezání, ať má jakkoliv šikovnou ruku. Je to nejrychlejší a nejbezstarostnější holení, co je k dispozici. A také nejdražší. Něco za něco. Co se týká podráždění, lze ho snížit, málokdy se však lze oholit bez podráždění. Na strojek, resp. hlavu je třeba zpravidla tlačit a násobný počet břitů vykoná na pleti své, ať jsou na hlavici gelové pruhy pro snížení podráždění či nikoliv.

Výrobci k tomuto typu holení nabízejí zpravidla další kosmetické produkty, jako gely či pěny. Jakmile gel spotřebujete, co vám zbyde? Natlakovaná kovová láhev, která se špatně recykluje. Jedná se o spotřební výrobu a použití, u tohoto systému vzniká největší množství odpadu, které je problematické recyklovat. Přesto jde o hlavní proud holení dneška.

Holítko Gillette Fusion 5 Proshield

Holítko Gillette Fusion 5 Proshield

Náhradní hlavice pro holítko Gillette Fusion 5 Proshield

Náhradní hlavice pro holítko Gillette Fusion 5 Proshield

Klasické holení

Holit je také možné způsobem, který realizovali naši otcové, ale hlavně dědové. Klasické jedno či dvoubřité strojky, resp. klasické strojky a do nich jednobřité (SE - single edge) nebo dvojbřité (DE - double edge) žiletky, nebo chcete-li čepelky. Strojků je k dispozici obrovské množství, stejně jako je poměrně široký výběr dvoubřitých žiletek (cca 20 druhů?), zpravidla však jen ve specializovaných obchodech (např. barber shopech) nebo v internetových eshopech zaměřených na holení a kosmetiku.

Tento typ holení vyžaduje více cviku a zvolit správný strojek, tzn. se správnou agresivností, aby nezkušené ruce strojkem nepořezaly tvář. Proto jsou k dispozici strojky s málo agresivní uzavřenou hlavou (close comb) vhodné pro začínající, s agresivní otevřenou hlavou (open comb) pro zkušené a strojky s nastavitelnou míru agresivity. Existují také strojky s výměnnými hlavami (prostřední díl strojku), které mají různou agresivitu. Obvykle platí, že po holení jednou za 1-3 dny lze použít strojek s uzavřenou hlavou, pro vousy delší (několik dnů) je lepší strojek s otevřenou hlavou.

Každý má jinou pleť a jinak tvrdé a husté vousy, proto pro co nejlepší oholení bez podráždění je dobré zkombinovat vhodný strojek a žiletku. Tato kombinace se u každého může lišit. Proto je vhodné vyzkoušet několik kombinací (alespoň žiletek) pro nalezení optimální konfigurace.

Kromě balení žiletek, tzn. umělohmotných pouzder jednotlivých balení, papírových krabiček, voskovaných papírů a žiletek samotných, není u této varianty holení nic horšího ke zpracování odpadu. Pěnu lze vyrábět z mýdla z papírové krabičky, takže nemusí vznikat další problematicky zpracovávatelný odpad jako u moderního holení. Až na umělohmotné fólie, do kterých se často krabičky žiletek balí, je vše dobře znovu využitelné (papír, ocel z žiletek).

Klasický strojek Mühle R89 Grande

Klasický strojek Mühle R89 Grande, tedy s delší rukojetí

Klasický strojek Mühle R89 Grande

Klasický strojek Mühle R89 Grande je třídílný

Tradiční holení

Vybavíte-li si filmy, kde muži chodí do holičství či specializovaných barbershopů se nechat oholit, vytane Vám na mysli i nástroj, kterým je břitva. Nejstarší nástroj určený k holení, které moderní doba vyrábí z jiných materiálů než mnohé generace před námi. Nástroj, s nímž lze při správné péči dosáhnout údajně nejlepších výsledků oholení.

Tento typ holení vyžaduje nejvíce zručnosti a času, který je věnovat i údržbě břitvy. A zcela odlišnou techniku holení od strojků.

Pro údržbu břitvy potřebujete brusný kámen, obtahovací řemen a brusnou pastu různé viskozity. Čas věnovaný této činnosti se vrátí na ostrosti břitvy a hladkosti oholení.

Kromě obalů od brusné pasty není zde nic, co by bylo třeba recyklovat či jinak zpracovat jako odpad. Břitva i řemen jsou prakticky celoživotní investice.

Břitva Dovo Rasiermesser 41 Inox

Břitva Dovo Rasiermesser 41 Inox

Porovnání nákladů na typy holení

Započítávat budeme jen nákup strojku a náhradních náplní, aby bylo možné se oholit a udržovat holící nástroj ostrý.

Dle některých průzkumů zákazníci obměňují elektrický strojek zhruba každé tři roky. Domnívám se, že pokud se o něj dobře starám, vydrží mi déle. V následujícím tabulce počítám s životností 6 let - pokud koupím něco lepšího, starám se o to více, déle mi vydrží. Doba 6 let je navíc hranicí, kdy lze bezproblémově sehnat náhradní břity apod.

Moderní holítka, např. Gillette Fusion 5 s pěti břity se standardně prodává s umělohmotnou rukovětí holítka. Při mé více než 20-ti leté zkušenosti je holítko do 2 let opotřebované, prodřené apod. Proto počítám s nákupem nového holítka/rukověti každé dva roky. Holící hlavice dle Gillette vydrží až měsíc. Dle mojí zkušenosti více než 8 holení nevydrží a měsíc je maximum, s čím počítat. V tabulce se počítá s měsícem výdrže jedné hlavy.

Žiletky do klasických strojků lze sehnat ve více baleních, po 5, 10, 20, 100 nebo 200 kusech. V tabulce počítám s nejmenším balením, např. Personna Platinum 10 ks za 30 Kč nebo Voskhod 5 ks za 20 Kč. Někteří se holí, co žiletka vydrží, jiní maximálně čtyřikrát. Pro následující tabulku počítám se čtyřmi použitími, které vydrží téměř každá žiletka s každými vousy, finančně tedy dle cen balení žiletek cca 8 Kč za měsíc holení.

Břitva a obtahovací řemen, to jsou předměty, které se kupují tzv. na celý život, nepředpokládám tedy jejich kratší výdrž, než 30 let používání. Kromě brusné pasty a kamene tak není co započítávat.

. Moderní holení el. Moderní holení Klasické holení Tradiční holení
Nástroj el. strojek např. Braun Ser. 5 za 4 000 Kč ruční umělohmotný strojek Gillette Fusion ProGlide Flexball 400,- bestseller Mühle R89 Traditional 1000,- břitva střední třídy značky Dovo za 4 000 Kč
Životnost 6 let plastový 2 roky 20 let 30 let
Náplně nová holící fólie a břitový blok např. Braun CombiPack Ser. 5 za 900 Kč na 18 měsíců nové hlavice 12 ks Gillette Fusion ProGlide Flexball 1 000,- na 1 rok (1 hlavice 8 holení, tj. 1 měsíc) žiletky při použití 4 holení jedna žiletka, tj. 100,-/rok, např. Voskhod, Personna obtahovací řemen s brusnou pastou 1 500 Kč, brusná pasta na 3 roky 400 Kč
Náklady 1 rok 4 000,- 1 400,- 1 100,- 5 500,-
Náklady 5 let 5 800,- 6 200,- 1 500,- 5 900,-
Náklady 10 let 11 600,- 12 000,- 2 000,- 6 700,-
Odpad holící fólie a břitový blok do směsného odpadu, nelze dále recyklovat náhradní hlavice jako směs uměl. hmoty a kovu, do směsného odpadu, nelze dále recyklovat kovové žiletky, které lze odevzdat ve větším množství a recyklovat žádný odpad, max. tuba brusné pasty na obtahovací řemen do směsného odpadu
Oholení zvládne kdokoliv bez pořezání, dokonale jemné oholení se mi nikdy nepodařilo dosáhnout, tzn. jako základ OK, k dokonalosti daleko, čím dražší a vybavenější strojek, ttím složitější a dražší údržba téměř se nelze pořezat, velmi slušné oholení, větší podráždění kůže (5 břitů krát počet přejetí), prakticky bez údržby vyžaduje cvik, jinak se snadněji pořežete, lze dosáhnout velmi dokonalého oholení s minimem podráždění (1 břit krát počet přejetí), jednoduchá na údržbu vyžaduje největší obratnost, slibuje nejlepší oholení ze všech, složitá na údržbu

Obecně lze konstatovat, že čím modernější typ holení, tím dražší. Dokonce lze říci, že oproti klasickému holení je moderní holení až dvacetkrát dražší. Kupujeme si snadnost použití a minimum času, které tomu věnujeme. Přitom holení klasickým strojkem nestojí o mnoho času více a je výrazně levnější. Klasické a tradiční holení, resp. holení klasickým strojkem a břitvou se potkává někde v délce života člověka, takže tam je rozdíl o zážitku s holení a času, který tomu chcete věnovat. Pokud se nechcete zabývat holením, tedy na tváři Vám roste něco, čeho je třeba se zbavit, výsledek Vás moc nezajímá a hlavně ani jeho proces, pak volíte jednoduchost v moderním holení. Ti, co mají z holení rituál, který nestojí moc času navíc, ale přesto je to čas pro ně a chtějí hladší oholení, volí klasický holící strojek, s nímž po troše cviku dosáhnou kýženého výsledku. Ti, co chtějí investovat mnohem více času, zejména do údržby a ostření břitvy a chtějí ultimativní oholení, volí tradiční břitvu.

Po tomto porovnání jsem konstatoval, že po dvaceti letech moderního holení jsem mohl ušetřit dvacet tisíc k jiným účelům, než na zisk firmě Gillette za předražené náhradní hlavice. Ale jaká doba (spotřební), takový mrav. Každý jde vlastní cestou a změnu typu holení mění, pokud vůbec, v různou dobu.

Cena za holení žiletkami

Ceny v následující tabulce jsou uvedeny z února 2020 z internetu. Doprava a balné, které v nejlevnějším případě dělá cca 85 Kč, není započítáno, protože je na každém, v jak velkém balíku žiletky objedná. Ceny na internetu jsou nižší, než v kamenných obchodech a to někdy i o více než 50%.

Většina žiletek zvládne 4 oholení, mnohé však více. Počítáno je tedy se 4 použitími a dále s počtem použití dle Wikingova testu žiletek.

Na konci je uveden propočet s výměnnými hlavicemi systému Gillette Fusion 5.

Žiletka V balení ks Cena za bal. Cena za kus 4 holení/žiletka za měsíc Cena při 4 holení za rok Počet holení dle Wikinga Cena za měsíc dle Wikinga Cena za rok dle Wikinga
Mühle 10 69 Kč 7 Kč 14 Kč 168 Kč 11 5,60 Kč 69 Kč
Personna Platinum 10 30 Kč 3 Kč 6 Kč 72 Kč 12 2 Kč 24 Kč
Feather 10 100 Kč 10 Kč 20 Kč 240 Kč 20 4 Kč 48 Kč
Tiger Platinum 5 19 Kč 3,80 Kč 7,60 Kč 92 Kč 7 4,40 Kč 53 Kč
KAI 5 80 Kč 16 Kč 32 Kč 384 Kč 10 12,80 Kč 154 Kč
Voskhod 5 20 Kč 4 Kč 8 Kč 96 Kč 14 2,30 Kč 28 Kč
Derby Premium 5 20 Kč 4 Kč 8 Kč 96 Kč 6 5,40 Kč 65 Kč
Rapira Platinum Lux 5 20 Kč 4 Kč 8 Kč 96 Kč 6 5,40 Kč 65 Kč
Gillette Fusion 5 12 1000 Kč 88 Kč 176 Kč 2000 Kč 8 dle mne 88 Kč 1000 Kč

Už chápete, proč Gillette v prezentacích nikde neuvádí klasické dvoustranné žiletky do klasických holících strojků, přestože je vyrábí a propaguje pouze systém Mach 3 a Fusion 5?

Obrázky byly použity z webů braun.cz, gillette.cz, muehle-shaving.com a dovo.com.

Poslední aktualizace: út 17 března 2020