Klasické holení

Jak se holit

Následující postup předpokládá, že máte k dispozici následující ingredience k holení: přírodní kokosový nebo speciální olej pro přípravu vousů nebo ručník na holení se čtvercovým/vaflovým vzorem, štětku na holení, mýdlo nebo krém na holení, misku, holící strojek s žiletkou/hlavicí, vodu po holení bez parfemace, balzám po holení, kamenec.

  1. Namočte štětku na holení. Do misky natočte teplou vodu, ale jen tolik, aby štětka měla namočené pouze štětiny. Voda nesmí být horká, protože horká voda narušuje lepidlo, kterým jsou štětiny spojeny. Teplá voda zvláční štětiny. Štětka má být namočená alespoň 2 minuty.
  2. Připravte pokožku i sebe na holení. Pokožka se nejlépe připraví teplou sprchou. Teplá sprcha roztáhne póry a Vás naladí na další aktivitu. Místo sprchy můžete použít ručník na holení, který ponoříte do teplé vody a přiložíte si jej na obličej a krk na několik minut.
  3. Použijte olej. Máte-li, naneste přírodní kokosový olej nebo speciální olej před holením. Stačí pár kapek rozehřátých v dlaních aplikovaných na tvář a krk. Po pár minutách si opláchněte obličej.
  4. Vyšlehejte pěnu. Vylijte z misky vodu a odložte štětku vedle. Pokud jste použili porcelánovou misku, je nyní krásně teplá, což pro další použití bude k užitku, neboť udrží pěnu při vhodné teplotě. Na dno misky v případě krému vytlačte cca 1 cm a rozmažte po dně. V případě mýdla struhadlem získejte centimetrovou hoblinu a zalijte si trochou vodu, aby se rozmočila. Po chvíli můžete pokračovat. Pokud nechcete strouhat mýdlo, zhruba půl minuty štětkou nabírejte mýdlo krouživým pohybem. Před použitím štětky mezi palcem a ukazováčkem vytlačte ze štětky vodu (nějakou v ní nechte). Jakmile jeden ze tří způsobů máte připraven, začněte v misce krouživým pohybem alespoň dvě minuty šlehat krém či mýdlo. Příliš velké bubliny a mokrá pěna je špatně, stejně tatk suchá pěna. Pokud potřebujete přidat trochu vody, vždy jen pár kapek najednou, žádný proud vody, nechte zkapat trochu vody po prstech ruky. Pěna je hotová, jakmile bude dělat špičky a bude krémová. Jakmile ji budete mít, naneste ji pomocí štětky na obličej a krk, převážně krouživými pohyby.
  5. Poprvé se oholte po směru vousů. Při holení se snažte mít pokožku napnutou. K tomu využijte např. prsty druhé ruky, kterými budete pokožku vypínat. Máte-li klasický strojek, snažte se držet s kůží úhel 30-45 stupňů a na strojek nikterak netlačit. Hmotnost strojku zajistí odpovídající tlak. Holte se po směru růstu vousů (který se může u jednotlivců lišit - viz. obrázky v článku Test žiletek). Dělejte krátké tahy a při zanesení hlavy strojku ji pod proudem vody opláchněte. Tahy se snažte kopírovat tvary obličeje, klasický strojek to neumí sám na rozdíl od hlavicových strojků. Pokud hlavice nebo žiletka tahá, vyměňte ji za novou, ostrou. Nikdy se neholte nasucho nebo přes suchou pěnu - vždy naneste novou pěnu. Předcházíte tak podráždění a pořezání.
  6. Opláchněte se a aplikujte pěnu. Po prvním holení se opláchněte. Asi nemáte dokonale oholenou tvář, ale to je v pořádku. Další kola to spraví. Znovu naneste na tvář a krk pěnu.
  7. Druhé holení. Tentokrát se holte od uší k nosu, tzn. ze stran do středu. Zpravidla se tak holíte bokem ke směru vousů. Pokud se takto oholíte do čista a do hladka, výborně. Pokud ne, pokračujte dále.
  8. Opláchněte se a aplikujte pěnu. Znovu se opláchněte a znovu aplikujte pěnu (čím teplejší byla miska, tím teplejší je nyní pěna).
  9. Potřetí se oholte. Potřetí se můžete oholit proti směru vousů. Pokud Vám tento směr nevyhovuje, zvolte opačný směr než před chvílí, tzn. od středu (nosu) ke kraji (uším). Pokud jste s výsledkem spokojeni, výborně. Pokud ne, aplikujte vždy štětku na problematické místě a znovu jej oholte.
  10. Opláchněte se studenou vodou. Nakonec se opláchněte studenou vodou. Ta uzavře póry. Následně se osušte přikládáním čistého ručníku k tváři a krku (neutírejte, přikládejte).
  11. Aplikujte kamenec na řezné rány. Pokud jste se pořezali, aplikujte kamenec. Tzn. smočte jej pod vodu a mokrou část aplikujte na problematické místo.
  12. Aplikujte vodu po holení. Pro dezinfekci tváři aplikujte vodu po holení, měla by být bez parfemace.
  13. Aplikujte balzám po holení. Protože je nyní pokožka vysušená po holení a aplikaci vody po holení, použijte balzám po holení, který zabrání vysychání pokožky. Máme téměř hotovo!
  14. Vyčistěte štětku na holení. Vyčistěte štětku na holení pod proudem teplé (nikoliv horké) vody. Dbejte na to, aby ve štětce nezůstaly žádné zbytky pěny. Po omytí štětky ji dejte vyschnout, nejlépe na stojan k tomu určený.
  15. Vyčistěte holící strojek. Vyčistěte holící strojek a žiletku. Možná je na žiletce zbytek kůže a vousů. Omyjte je a nechce vyschnout. Pokud se nebudete holit delší dobu, měli byste použít na žiletku olej, aby nekorodovala. Zkorodovanou žiletkou se neholte, v takovém případě použijte novou.

A jsme hotovi.

Poslední aktualizace: út 17 března 2020